Hakkımızda

Son teknoloji ekipmanlar ve alanında uzman hekimlerle hizmet veriyor, petilerinizin sağlığını ve sizlerinse endişelerinizi önemsiyoruz.

İletişim

@2020 Solis Veteriner Kliniği

Pet Kuaför

23.09.2021 15:27

           Ağız ve Diş Sağlığı


Ağız, diş ve dişeti sağlığı bizler de olduğu gibi minik dostlarımızda da önemlidir. Doğum sonrasında oluşan dişler süt dişleridir. Doğumdan sonraki 45 günlük dönemde anne sütü ile beslenme sırasında genellikle bir problem gözlenmemektedir. Kuru ve yaş mama tüketimine başlanıldıktan sonrasında ise diş ve dişetlerinin yeterli bir şekilde temizlenememesinden dolayı en belirgin görülen belirtilerden olan kızarıklık gözlemlenmekltedir. Bu dönemde hekiminiz diş ve dişetlerini kontrol ederek gerekli uygulamaları sizinle paylaşacaktır. Enfeksiyonlu (Gingivitis) dişetleri gerekli uygulamalar yapılmaz ise kalıcı olarak çıkacak dişlerin yerleşim ve gelişimini de olumsuz etkileyecektir. 


Muayene esnasında ilk bakıda ağız, biz hekimler için çok önemlidir. Kontrol sırasında dişlerin yerleşim şekli, kızarıklık, salya artışı, tartar oluşumu, dil üzerinde ülseratif ya da kanamalı yaralar, yapı bozuklukları, vb durumlar bazı hastalıklar hakkında bize  bilgi vermektedir. 


Çürümüş olan dişlerin diğer dişleri de etkilememesi ve enfeksiyonun ilerlememesi açısından çekiminde fayda vardır. Veteriner Hekim yaptığı kontroller dahilinde eğer çürümüş olan dişin kurtulmayacağı yönünde kanaat getirirse çekimi önerebilecektir. 


Ağız içerisinde , mukoza, çene kemiği, dokulara bağlı olarak estetik yapı bozuklukları, tümoral oluşumlar da yeme güçlüğüne neden olabilmektedir. Bu şekilde gözlenen rahatsızlıklar neticesi olarak kilo kaybı, ağızdan salya akıntısı, mama yerken homurdanır şekilde sesler çıkartılması gibi belirtileri gözlediğinizde hekiminize mutlaka başvurmanızda fayda vardır. 


Zümrütevler Maltepe de bulunan Solis Veteriner Kliniği olarak bize gelen birçok hastamızda bu konular ile karşılaşmış ve hasta sahiperimiz ile gerekli bilgilendirmeleri yaptıktan sonra, müdehale edebilmekteyiz. Zümtütevler Maltepe  Solis Veteriner Kliniği


Veteriner Hekimi Yasin Gürhan